2 tygodnie w Ugandzie

autor: Monika

data: null

Co zobaczyć w Ugandzie przez dwa tygodnie

Kampala

Murchison Falls National Park - Wodospady Murchisona

Wodospady Murchisona, znane też jako Wodospady Kabalega, to park narodowy w północno zachodniej Ugandzie u wybrzeży jeziora Alberta. Z Kampali jedzie się tu samochodem conajmniej pięć godzin jak nie dłużej. Swoją nazwę park wziął od malowniczego wodospadu, który tworzy Nil biały przeciskając się przez wąski wąwóz. Główną atrakcją jest kilkugodzinny rejs łodzią do wodospadu. Dla nas największą atrakcją były kąpiące się w rzecze hipopotamy. Tutaj też wybraliśmy się dwa na poranne i wieczorne safari.

Tropienie szympansów w Parku Narodowym Kibale

Głównym powodem naszego przyjazdu do Ugandy są goryle. Zastanawiamy się czy w takim razie jest sens wybierać się też na tropienie szympansów. Niedoświadczonym w takich atrakcjach wydaje nam się, że to mogą to być podobne doświadczenia. Pozwolenie na oglądanie goryli kosztowało fortunę. Oglądanie szympansów jest dużo tańsze, "jedyne" $150 za osobę. Top jednak zawsze $300 zostałoby w kieszeni. Z drugiej strony goryle mamy zobaczyć dopiero za kilka dni, nie wiemy czego siię spodzeiwać, a jak nie zobaczymy? W końcu decydujemy się też na szympanse. (Toi dopiero początek naszej podrózy poślubnej a budżet już ledwo się domyka..).

Szympanse jedziemy oglądać w Parku Narodwoym Kibale. Można je także zobaczyć w innych miejscach, ale akurat to jest idealnie po drodze z Wodospadów Murchisona do Queen Elizabeth. No i tutaj dają 100% gwarancję zobaczenia zwierzaków.

Kierowca podwozi nas do chatki strażników. Musimy poczekać na przewodniczkę, bo tropienie odbywa się w ojkreślonych godzinach. Idziemy po lesie, minimalnie pod górkę. Idziemy w sumie całkiem długo, przewodniczka mniej więcej wie gdzie są szympanse, ale one lubią się przemieszczać i trochę błądzimy. W końcu słuchać charakterystyczne pokrzykiwania.

Na miejscu jest już inna para turystów. Szympansów jest kilkanaście. Podobno żyją w grupach po kilkadziesiąt i dzielą się na podgrupy. Odwiedzamy własnie taką podgrupę.

Są bardzo ruchliwe. Wskakują na drzewa, krążą po lesie, młode skaczą na lianach - zupełnie jak w filmach.

Przewodniczka mówi, że potrafią być agresywne, ale nie mamy czego się obawaiać. Same z siebie raczej nei zaatakują, musiałyby wyczuć zagrożenie.

Queen Elizabeth National Park

Do parku dojeżdżamy późnym popołudniem, ostatnie kilkadziesiąt minut przed zachodem słońca. Uganda leży na równiku, także zaraz po zachodzie słońca, czyli w okoliocach godziny 18 robi się totalnie ciemno.

Lwy na kolację

Jeszcze jak jesteśmy w drodze nasz kierowca dostaje wiadomość, że w parku widziano lwy. Nasz kierowca już niejedno safari ma za sobą, dopiero pierwszy dzień z nim jedziemy ale już widzimy, że ma bzika na punkcie lwów. I zna chyba wszystkich. Albo przynajmniej wszystkich, których tyrzeba znać, żeby wiedzieć, gdzie i kiedy są lwy. Zatem jest wczesne popołudnie, przed nami jeszcze kilka godzinm drogi do parku a kierowca oznajmia, że właśnie dostał telefon. W parku widziano dziś lwy. Blisko drogi. Rano. I jak się pośpieszymy to może uda nam się je zobaczyć. Podbno lwy jak się najedzą to cały dzień leżą i nie ruszą się nawet o kilka kroków. No to gonimy. My podekscytowani, w końcu lwa na wolności nigdy wczesniej nie widzieliśy, pierwszy raz w Afryce, dopiero trzeci dzień pobytu a tu już takie emocje. My podeskcytowani ale nasz kierowca to już zupełnie oszalał. Jakby lwa nigdy nie widział. Już zdązył nam na telefonie pokazać ze sto zdjęć. N amiejsce dojezdzamy pozno. OD razu kierujemy się w te czesc parku, gdzie maja byc lwy. Nic jeszcze nie widzielismym, ani slonia, ani zyrafy. Safari jutro dopiero. A tu od razu lwy. No i są. Leżą sobie, nie az tak blisko drogi, lepszy zoom by się przydal. Blizej podjechac nie wolno, mozna jezdzic tylko po wyznaczonych drogach.

Kopalnia soli w Katwe

Przyjechaliśmy do Queen Elizabeth na safari. Po Murchison Falls nasz apetyt na zwierzaki tylko wzrósł. Podobno to ten park jest o wiele ciekawszy także nie możemy doczekać się na safari. Po wieczornym spotkaniu z lwami nie możemy doczekać się jutrzejszego safari. Kierowca proponuje nam jednak coś zupełnie innego. Zamiast podziwiania zwierząt zabiera nas do pobliskiej wioski Katwe. Za wioską, w kraterowym jeziorze od wieków wydobywa się sól. Od wieków tą samą metodą. Na małych poletkach wydobywa się sól Przewodnik tłumaczy nam, że kiedyś przez cały rok pracowały tu też kobiety. Ze względów zdrowotnych teraz kobiety pracują tylko w porze suchej. Czyli wtedy, gdy nie musza zanurzać się po pas w wodzie. Mężczyźni pracują cały rok. To co opowiada przewodniki co widzimy wywołuje w nas przerażenie. Co innego czytać o takich miejscach, mieć ich świadomość, a co innego widzieć na własne oczy. Ciągły kontakt ze słoną wodą ma wpływ na zdrowie. Jest to nie tylko bardzo ciężka fizycznie praca, ale też bardzo niebezpieczna dla zdrowia. Miejsce jest naprawdę przerażające. Pracują tu nie tylko kobiety i mężczyźni, ale też dzieci. Bez żadnej odzieży ochronnej, godzinami stoją zanurzenie po pas w toksycznej wodzie. Workers extract three main products from the lake: blocks of rock salt; high-quality salt crystals that can be sold as table salt; and salty mud that is used as salt licks for cattle Poletka rozdzielają ścieżki ułoozne z patyków i gałęzi. Długotrwały kontakt z tak zasoloną wodą ma fatalny wpływ na zdrowie pracujących tam kobiet i mężczyzn. Wydobywa się trzy rodzaje soli: sól stołową, czyli taką jak jemy, w postaci kryształów. Czarne tafle =, które sprzedaje się jako lizaki dla zwierząt i ?? Poletka najczęściej są dziedziczone w rodzinie. Posiadanie poletka na własność jest kluczowe bo pracownicy zarabiają grosze a większosć zysku trafia do właściciwlea. Ciekawe, że między właścicielami wytworzył się swoisty system ochrony jeziora przed nadmierną

Tropienie goryli góskich w Bwindi

Nasz pobyt w Ugandzie powoli dobiega końca. Główny powód naszej wizyty w Ugandzie.

Jezioro Bunyonyi

Lake Bunyonyi lies in south western Uganda between Kisoro and Kibale next to Rwanda. It's located 1,962m above the sea level. After your safari with gorillas, Lake Bunyonyi can offer a relaxing experience just before you head out of the country. The lake is close to towns of Kyevu and Muke town. The lake has many Islands including; punishment Island, Bushara Island, Kyahungwe Island, Bwana, Nyuyeera and Bucaranuka Island. This lake is also referred to as Panorama which leads to the lord of the Rings. You can swim, have canoe ride, and do bird watching and exploring the batwa Villages. This lake is a place where many Ugandans gather to unwind. It's also a wonderful place to view volcanic eruption. This lake is a live example of a lake that resulted from a volcanic eruption. Bunyonyi is a local word meaning the place of little birds and many tourists have visited this super natural wonder filled with beauty. spalismy w : Bunyonyi Overland Resort

Noclegi - Gdzie spać podczas safari i w innych miejscach w Ugandzie

Transport - Jak się przemieszczać po Ugandzie

Internet - karta SIM i WIFI

Kiedy lecieć do Ugandy

Najlepsza pora na tropienie goryli