Remember, remember the 5th of November

autor: Monika

data: null

5 listopada to w Wielkiej Brytanii Dzień Guya Fawkesa, czyli rocznica wykrycia spisku prochowego. Dokładnie 409 lat temu, 5 listopada 1605 roku niejaki Guy Fawkes właśnie, próbował wysadzić w powietrze siedzibę Brytyjskiego Parlamentu.

Celem było nie tyle wysadzenie budynku, co zabicie ówczesnego króla Anglii i Szkocji, Jakuba I. Spisek wykryto, próbę wysadzenia budynku powstrzymano a biorących udział w spisku skazano na śmierć przez powieszenie i poćwiartowanie.

Ciekawe, że autorem spisku nie był wcale Guy Fawkes, ale to jego znaleziono z 30 beczkami prochu w podziemiach parlamentu w nocy z 4 na 5 listopada i to pod jego imieniem co roku Wielka Brytania hucznie fajerwerkuje.

Nie jest to dzień wolny od pracy oczywiście i oficjalne obchody są zawsze przesuwane na poprzedzający lub następujący weekend. Tak i tym razem główne pokazy fajerwerków w Londynie będą odbywać się w najbliższą sobotę, 8 listopada. Nie przeszkadza to jednak Londyńczykom w organizowaniu prywatnych pokazów. I tak oto od kilku godzin za oknem rozlega się jeden wielki huk.

Na zdjęcia fajerwerków będziecie musieli poczekać, może w sobotę wybierzemy się na oficjalne pokazy i wtedy coś wrzucimy. A tymczasem polecamy rewelacyjny film V jak Vendetta.