Lektury o Azji

autor: Monia

data: 2012-03-27T23:38:11.000Z

W Azji

Tiziano Terzani

Zdobycie Sajgonu przez Wietkong, śmierć Mao Zedonga czy obalenie dyktatury Pol Pota w Kambodży to tylko kilka z szeregu niezwykłych wydarzeń, które opisuje Terzani w swojej książce.

Autor, zafascynowany Dalekim Wschodem, przez wiele lat mieszkał w Azji. Dzięki temu na jego oczach nie raz rozgrywała się tzw. wielka historia. W ten sposób powstały liczne reportaże i artykuły tworzące zbiór „W Azji”. Niektóre pisane na zamówienie Der Spiegel, niemieckiego dziennika, dla którego pracował, inne będące zaczątkiem oddzielnych książek, a wiele tworzonych do szuflady, na niczyje zamówienie, tak po prostu pod wpływem zaistniałych zmian. Jedne łopatologicznie wyjaśniają zachodzące zjawiska, a inne są filozoficznym rozważaniem autora, które z perspektywy czasu uderzają trafnością.

Warto przebrnąć przez tę nielekką momentami lekturę, by innymi oczami spojrzeć na kraje przywodzące na myśl głównie tropikalne plaże, egzotyczną architekturę czy odmienną kulturę.

Wielki Bazar Kolejowy. Pociągiem przez Azję [Orient Express]

Paul Theroux

Dziwna to książka. Z założenia ani podróżnicza, ani biograficzna, ani krajoznawcza, a jednak każda po trochu.

W latach 70-tych XX wieku autor książki, pisarz, wybiera się w czteromiesięczną podróż koleją z Anglii do Japonii i z powrotem. Po drodze przejeżdża m.in. przez Iran, Afganistan, Indie, Tajlandię, Malezję. Jego celem jest sama podróż, a nie miejsca, do których dociera i ludzie, których spotyka. Gdy tylko jest taka możliwość, korzysta z wagonów pierwszej klasy, luksusowych kuszetek i niejednokrotnie płaci bakszysz, żeby dostać przedział tylko dla siebie. Na obraz państw, przez które przejeżdża składają się widoki za oknem i rozmowy z innymi podróżnymi, także pasażerami pierwszej klasy, bo innymi autor wyraźnie gardzi.

Dziwna to książka. Irytująca jest wyraźna wyższość autora nad innymi podróżnymi, nad podróżującymi w ogóle. Irytująca jest powierzchowność, z jaką traktuje kolejne miejsca i jego ciągłe narzekanie na niedogodności podróży. Wreszcie irytujące jest to, że w wielu miejscach nie sposób Paulowi Theroux nie przyznać racji...

Mozaika indyjska

Tomasz Mazur

Mozaika indyjska to swego rodzaju przewodnik po Indiach, ale nie taki zwykły, z datami, nazwami i nazwiskami architektów. Obok opisów fascynujących miejsc, tradycji i zwyczajów pojawia się próba zrozumienia złożoności indyjskiej kultury. Próba zrozumienia Indii.

W książce przeplatają się trzy wątki literackie: dziennik podróży, historia życia Hindusa oraz wykład hinduizmu. Każda z tych form ma przybliżyć czytelnikowi inne aspekty życia w Indiach. Czy to się udało, polecam przekonać się samemu.

Bhutan Podniebne Królestwo Przewodnik

Francoise Pommaret

Bhutan – jedno z najbardziej odizolowanych państw świata, wciśnięte między Chiny a Indie, nie należy do popularnych kierunków turystycznych. Powszechna wiedza o tym kraju jest szczątkowa, a wiele osób może nawet nie wiedzieć o jego istnieniu. Pierwsi turyści pojawili się tu dopiero w roku 1975, a do 1995 roku telewizja i internet były całkowicie zakazane.

Bhutan to jedyny kraj na świecie, w którym od Produktu Krajowego Brutto ważniejszy jest Produkt Narodowy Szczęścia. Jest to też jedyny kraj na świecie, w którym wprowadzono zakaz sprzedaży tytoniu, a obywatele mają konstytucyjny obowiązek dbania o środowisko naturalne. W kraju jest tylko jedno lotnisko, a w całym państwie nie ma ani jednej sygnalizacji świetlnej.

Warto poświęcić kilka chwil na lekturę tej książki by dać się zaskoczyć jeszcze wielu podobnym faktom i odbyć z autorką niezwykłą podróż po kulturze, tradycji i zwyczajach Bhutanu. Może to być także nasza jedyna podróż do tego kraju, bo póki co można tam wjechać tylko z wykupioną wcześniej wycieczką, której koszt ustalony jest odgórnie przez rząd i wynosi ok. 200$ za dzień od osoby...

Dobranoc, Panie Lenin

Tiziano Terzani

Autor książki, Tiziano Terzani, był wieloletnim korespondentem Die Zeit w Azji. Dziwnym trafem zawsze znajdował się w pobliżu wielkich wydarzeń. W 1989 roku zupełnie niespodziewanie miał okazję obserwować upadek Związku Radzieckiego. Nie ten oficjalny jednak, w Moskwie, na Placu Czerwonym. Terzani na wieść o rozpadzie ZSRR udaje się w podróż po kolejnych republikach Azji Środkowej.

Lektura książki Terzaniego to fantastyczna podróż po historii, zabytkach i ówczesnej rzeczywistości Azji Środkowej, w której upadek ZSRR pozornie nic nie zmienił, a jednak zmienił wszystko.