Home odwiedzone krajeEuropaAnglia Formalności przy zakupie mieszkania w Wielkiej Brytanii

Formalności przy zakupie mieszkania w Wielkiej Brytanii

by Monika Kondej
403 views

Tydzień temu pisałam o tym od czego zacząć , żeby kupić mieszkanie lub dom w Wielkiej Brytanii. Dzisiaj natomiast dowiecie się co trzeba zrobić zaraz po zaakceptowaniu oferty.

mieszkanie w Londynie

1. Akceptacja oferty

Zacznijmy od tego, że znalezienie mieszkania czy domu, który chcemy kupić, to nie koniec, a dopiero początek długiego procesu.

Gdy nasza oferta została zaakceptowana, początkowo nikomu o tym nie powiedzieliśmy. Żeby nie zapeszać. Głupie, wiem. Ale w UK zaakceptowanie oferty nie jest wiążące dla żadnej ze stron i jeszcze wszystko może się wydarzyć.

Podstawowa różnica między rynkiem nieruchomości w Polsce a w Wielkiej Brytanii to brak umowy przedwstępnej w UK. Oznacza to, że sprzedawca może wycofać się w dowolnym momencie. Ryzyko jest po naszej stronie, bo sprzedawca nie ponosi właściwie żadnych kosztów, ponosi je kupujący, który być może zapłacił już w banku za rezerwację kredytu, a może nawet za notariusza.

A dlaczego sprzedawca miałby się wycofać? Ano dlatego, że na przykład międzyczasie pojawił się ktoś z gotówką, co oznacza o wiele szybsze przeprowadzenie całego procesu, albo też ktoś inny zaoferował dużo więcej pieniędzy, albo ma wyższy wkład własny. Albo sprzedawca po prostu zmienił zdanie, bo też szuka czegoś na kupno, ale nie może znaleźć i postanawia wstrzymać się ze sprzedażą.

Używamy ciasteczek. Zgadzam się Czytaj więcej >>