Pierwszy lot z niemowlakiem - 10 najczęściej zadawanych pytań

autor: Monika

data: 2017-11-17T16:20:43.297Z

pierwszy lot z niemowlakiem

1. Czy mogę zabrać wózek do samolotu?

TAK

W tanich liniach lotniczych w ramach opłaty za niemowlaka zawsze można zabrać wózek. W większości linii (np. Ryanair, EasyJet) można bezpłatnie zabrać także drugą sztukę sprzętu dla dziecka. Może to być:

W niektórych tanich liniach lotniczych (np. Wizzair) można zabrać dwie sztuki sprzętu, ale może to być tylko wózek i łóżeczko turystyczne. Aby zabrać fotelik, trzeba mieć wykupione dodatkowe miejsce.

Sprzęt ten można nadać już w punkcie nadawania bagażu przed kontrolą bezpieczeństwa lub dopiero przy wejściu do samolotu: przy schodach lub w rękawie.

2. Czy muszę spakować wózek do samolotu?

NIE

Teoretycznie nie trzeba pakować wózka przed oddaniem do samolotu.

Nigdy nie widzieliśmy, aby ktokolwiek pakował wózek gdy zostawia go przy schodach do samolotu.

My posiadamy specjalne worki turystyczne na wózek i fotelik i jednak zawsze pakujemy je by ochornić przynajmniej trochę przed otarciami.

3. Czy mogę zabrać wózek gondolę do samolotu?

TAK

Jedyny warunek - wózek musi składać się do mniejszego rozmiaru. Nawet jeśli stelaż i spacerówka/gondola są osobno, wszystkie linie lotnicze traktują to jako jedną sztukę sprzętu dziecięcego.

4. Gdzie nadać wózek do samolotu?

Są dwie możliwości:

  1. W punkcie nadawania bagażu, przed kontrolą bezpieczeństwa lub
  2. Przy wejściu do samolotu: przy bramkach, schodach do samolotu lub w rękawie

Jeśli zabieramy wózek ze sobą aż do bramki - czyli chcemy go zostawić dopiero przy schodach do samolotu, musimy wcześniej zgłosić się do punktu nadawania bagażu aby otrzymać odpowiedni tag.

5. Gdzie będzie wózek po wylądowaniu?

Jeśli zależy nam aby po wylądowaniu odebrać wózek przy schodach do samolotu, najlepiej zapytać o to w punkcie nadawania bagażu, następnie potwierdzić z obsługą naziemną w miejscu gdzie zostawiamy wózek (przy schodach do samolotu lub w rękawie).

Linie lotnicze i lotniska mają różne praktyki i nie jest oczywiste, że jak oddajemy wózek przy schodach to po wylądowaniu odbierzemy go również przy schodach.

Jeśli wyjedzie na taśmie, może być na tej samej taśmie co inne bagaże lub na specjalnej taśmie dla bagażu ponadwymiarowego (oversized luggae).

Niestety z doświadczenia wiemy, że czasem nawet kilkukrotne upewnianie się niczego nie gwarantuje i na miejscu wózek ku zdziwieniu pojawia się dopiero na taśmie. Taśma bagażowa jest za kontrolą paszportową. Na niektórych lotniskach może to trwać nawet godzinę.

Zawsze warto mieć ze sobą chustę lub nosidełko jeśli nie chcemy trzymać dziecka tak długo na rękach.

6. Czy trzeba złożyć wózek do kontroli bezpieczeństwa?

Jeśli zabieramy wózek do bramek, będzie on poddany kontroli bezpieczeństwa.

W zależności od lotniska:

W obydwu przypadkach trzeba wcześniej wyjąć z wózka wszystko, co nie jest jego integralną częścią. Warto mieć cienką materiałową torbę, do której można szybko zgarnąć wszystkie poerdoły z wózka.

7. Czy można przenieść wodę i jedzenie dla niemowlaka przez kontrolę bezpieczeństwa

TAK

Lecąc z niemowlakiem możemy przenieść wszystko co mieści się w kategorii leki lub jedzenie dla dziecka. Płyny mogą mieć więcej niż 100ml.

Można zabrać wodę w butelce, termosie albo innym naczyniu.

Wszystkie te rzeczy trzeba wyjąć z bagażu i położyć na tacy, żeby obsługa miała do nich łatwy dostęp.

Woda jest testowana, niezależnie czy jest to wrzątek w termosie czy mineralna w nieotwartej butelce.

8. Czy niemowlakowi przysługuje bagaż?

TAK - w liniach regularnych.

Przysługuje zarówno bagaż podręczny jak i rejestrowany.

Obowiązują wtedy te same limity, które dotyczą dorosłego. Oprócz tego można zabrać sprzęt dziecięcy czyli wózek, fotelik, łóżeczko turystyczne lub wanienkę

NIE - w tanich liniach lotniczych.

Na pokład można wnieść dla dziecka jedną torbę - tutaj linie lotnicze najczęściej nie określają rozmiaru torby, ale podają ograniczenia wagowe - najczęściej 8-10kg.

Można oczywiście do nadawanego wózka dołączyć torbę i tam zapakować trochę rzeczy. Taka torba musi jednak być przypięta do wózka -(może być kosz na dole). Musi stanowić "integralną część wózka". O ile włożymy tam ubranka czy zabawki to nie będzie problemu. Radziłabym jednak nie wykorzystywać tego jako dodatkowy bagaż na własne rzeczy tylko faktycznie umieścić tam rzeczy dziecka.

9. Czy dostanę na pokładzie wrzątek dla niemowlaka?

TAK

Warto pamiętać, że można wnieść własną wodę (przykładowo wrzątek w termosie). Łatwiej jednak poprosić stewardesy o wrzątek.

Nie zawsze dostaniemy wrzątek od razu, czasem będzie trzeba trochę zaczekać, ale nie ma powodu, dla którego stewardesy odmówiłyby podania wrzątku - oczywiście bezpłatnie.

10. Czy mogę zabrać fotelik samochodowy na pokład samolotu?

Na pokład można zabrać fotelik samochodowy wyłącznie gdy ma się wykupione dodatkowe miejsce dla dziecka.

Bez wykupionego miejsca, fotelik można po prostu nadać do luku. Nie wszystkie linie lotnicze jednak na to pozwalają. Ryanair i EasyJet - tak, Wizzair - nie.

Podróżujesz z dzieckiem? Dołącz do naszej grupy na Facebooku - Niemowlak w podróży - egzotyczne podróże z małym dzieckiem