Ciekawostki podróżnicze

autor: Monika

data: null

Ciekawostki podróżnicze dodajemy co dwa tygodnie, w poniedziałki.

1. Rosja ma 11 stref czasowych a różnica między najbardziej oddalonymi strefami wynosi 10 godzin.

Przykładowo, gdy w Moskwie jest 10:00 rano, we Władywostoku jest już 17:00. Warto wspomnieć, że rozkład pociągów podawany jest według czasu moskiewskiego a nie lokalnego. Jakie było nasze zdziwienie, gdy dojechaliśmy do Irkucka o godzinie 22:00, a okazało się, że na miejscu jest już 3:00 nad ranem.

Rosja nie jest jednak krajem o największej liczbie stref czasowych. Jest nim... Francja.

Oczywiście Francja, którą kojarzymy, czyli jej europejska część, leży w jednej strefie. Należą do niej jednak liczne terytoria zamorskie. Francuska Polinezja, Francuska Gujana czy Reunion i Nowa Kaledonia to tylko niektóre z tych terytoriów. Dzięki temu Francja ma aż 12 stref czasowych.

2. Najkrótszy komercyjny lot na świecie trwa dwie minuty.

Lot łączy dwie szkockie wyspy: Westray i Papa Westray. Dzieli je dystans niecałych trzech kilometrów, które można pokonać promem. Zajmuje to jednak "aż" 20 minut. A lot przy sprzyjającym wietrze trwa nawet poniżej 50 sekund.

Czemu nie wybudują mostu? Podobno jest zbyt płytko (?), poza tym na wyspie mieszka tylko 70 osób. Nie opłaca się.

źródło: Flight Club

3. Spośród wszystkich państw na świecie, tylko pięć nie posiada na swoim terytorium lotniska.

W dodatku, wszystkie pięć państw znajduje się w Europie. Są to: Andora, Liechtenstein, Monako, San Marino i Watykan. Wszystkie mają jednak heliporty, czyli można dostać się tam drogą lotniczą, jeśli akurat macie pod ręką jakiś śmigłowiec.

4. Najczęściej odwiedzanym krajem na świecie jest Francja.

Zgodnie z raportem Światowej Organizacji Turystyki, w 2014 roku najczęściej odwiedzano właśnie Francję. Na miejscu drugim i trzecim znalazły się kolejno Stany Zjednoczone i Hiszpania. Francję odwiedziło ponad 83 miliony osób. Liczba ta obejmuje zarówno turystów, jak i osoby podróżujące służbowo.

źródło: UNWTO