Wózek w samolocie dla niemowlaka
Home Dziecko w samolocie Wózek w samolocie dla niemowlaka

Wózek w samolocie dla niemowlaka

by Monika Kondej

Czy do samolotu można zabrać wózek? To chyba najczęściej zadawane mi pytanie przez osoby, które wybierają się w podróż samolotem z dzieckiem po raz pierwszy. Niżej zebrałam odpowiedzi na najczęściej zadawane pytanie jeśli chodzi o wózek w samolocie dla niemowlaka.

spis treści

1. Czy mogę zabrać wózek do samolotu?

2. Czy mogę zabrać wózek dwuczęściowy?

3. Czy mogę zabrać wózek gondolę?

4. Czy mogę zabrać wózek z dwoma siedziskami (wózek rok po roku/wózek bliźniaczy)

5. Czy mogę zabrać wózek z fotelikiem samochodowym?

6. Czy mogę zabrać wózek na pokład samolotu jako bagaż podręczny?

7. Gdzie nadać wózek do samolotu?

9. Czy trzeba złożyć wózek do kontroli bezpieczeństwa?

10.  Jak zabezpieczyć wózek przed podróżą samolotem?

1. Czy mogę zabrać wózek do samolotu?

W większości linii lotniczych (czyli zarówno w tzw. tanich liniach, liniach regularnych oraz w lotach czarterowych), w ramach opłaty za niemowlaka Infant Fee można zabrać wózek.

Może to być każdy rodzaj wózka dla dziecka, czyli może to być spacerówka, parasolka lub wózek głęboki (gondola).

Warto pamiętać, że bezpłatnie wózek dla niemowlaka można zabrać tylko gdy:

 • Lecimy razem z niemowlakiem w ramach opłaty Infant Fee,
 • Wykupując dla niemowlaka oddzielne siedzenie.

Gdy lecimy bez dziecka, wózek można zabrać jedynie nadając go jako bagaż – obowiązują wtedy standardowe opłaty za bagaż oraz limit wagowy.

2. Czy mogę zabrać wózek dwuczęściowy?

Do samolotu można zabrać wózek jedno lub dwuczęściowy. Siedzisko nie musi składać się razem z ramą. W tej sytuacji siedzisko należy wyjąć z ramy, złożyć oddzielnie (jeśli się składa), a stelaż (ramę) złożyć oddzielnie.

Jest to traktowane jako jedna sztuka sprzętu dla dziecka. Nadal można wtedy bezpłatnie zabrać drugą sztukę sprzętu dla dziecka, czyli przykładowo fotelik lub łóżeczko turystyczne.

3. Czy mogę zabrać wózek gondolę?

Do samolotu można zabrać wózek głęboki – gondolę.

 • Wózek może być dwuczęściowy – gondola nie musi składać się razem z ramą
 • Gondolę należy wypiąć ze stelaża
 • Stelaż (ramę) należy złożyć do mniejszego rozmiaru
 • Nie trzeba wypinać kółek

Nawet jeśli stelaż i spacerówka/gondola są osobno, wszystkie linie lotnicze traktują to jako jedną sztukę sprzętu dziecięcego.

4. Czy mogę zabrać wózek z dwoma siedziskami (wózek rok po roku/wózek bliźniaczy)?

Wózek podwójny lub bliźniaczy, czyli z dwoma siedziskami (spacerowymi, dwoma gondolami lub jednym siedziskiem spacerowym i jedną gondolą), można zabrać do samolotu.

Podobnie jak w przypadku gondoli lub spacerówki z wypinanym siedziskiem, należy po prostu złożyć wózek do mniejszego rozmiaru. Siedziska (lub godolę) należy wypiąć, a stelaż złożyć.

Należy wypiąć siedziska/gondolę ze stelaża, nie trzeba wypinać kółek.

5. Czy mogę zabrać wózek z fotelikiem samochodowym?

Fotelik samochodowy dla niemowlaka, który wpina się do wózka, można zabrać jako część wózka zamiast siedziska spacerowego lub gondoli.

Wtedy nadal można zabrać jeszcze jedną sztukę sprzętu dla dziecka.

Jeśli zabieramy zarówno fotelik jak i siedzisko do wózka (lub gondolę), nie przysługuje już wtedy kolejna sztuka sprzętu dla dziecka.

6. Czy mogę zabrać wózek na pokład samolotu jako bagaż podręczny?

Tak, można zabrać wózek na pokład samolotu jako bagaż podręczny jeśli:

 1. Składa się do wymiarów bagażu podręcznego danej linii lotniczej.
 2. Nie zabieramy dodatkowego bagażu podręcznego – nawet jeśli wózek składa się, nie przysługuje na to dodatkowy przydział, wykorzystujemy wtedy nasz przydział na bagaż podręczny.

Aktualnie na rynku jest kilka wózków, które składają się do rozmiaru bagażu podręcznego, m.in. Babyzen YoYo, GB Pockit, Silver Cross Jet.

7. Gdzie nadać wózek do samolotu?

Wózek na lotnisku można oddać w dwóch miejscach:

 1. W punkcie nadawania bagażu, przed kontrolą bezpieczeństwa lub
 2. Przy wejściu do samolotu: przy bramkach, schodach do samolotu lub w rękawie

Jeśli zabieramy wózek ze sobą aż do bramki – czyli chcemy go zostawić dopiero przy schodach do samolotu – musimy wcześniej zgłosić się do punktu nadawania bagażu aby otrzymać odpowiedni tag.

>> Gdy zabieramy wózek do schodów samolotu:

 • W przypadku tanich linii lotniczych bardzo rzadko podłączany jest rękaw do wejścia. Oznacza to, że będzie trzeba znieść wózek po schodach.
 • Jeśli do samolotu podjeżdża się  autobusem, wsiadamy z wózkiem do autobusu i wózek zostawiamy dopiero przy samym samolocie.
 • Nie wnosimy wózka po schodach do samolotu, zostaje on na płycie lotniska.

8. Gdzie będzie czekał wózek po wylądowaniu?

W dużym stopniu to gdzie odbierzemy wózek po wylądowaniu, zależy od tego gdzie go zostawiamy przy starcie.

 • W większości przypadków wózek oddawany przy schodach do samolotu lub w rękawie będzie do odebrania również przy schodach do samolotu lub w rękawie.
 • Wózek nadawany w punkcie nadania bagażu lub w punkcie dla bagażu ponadwymiarowego, będzie do odebrania na taśmie (dla wszystkich bagaży lub dla bagażu ponadwymiarowego).

W zdecydowanej większości przypadków ta zasada działa. Linie lotnicze i lotniska mają jednak różne praktyki i może się zdarzyć, że wózek wyjedzie na taśmie, zamiast czekać przy schodach, nawet jeśli był zostawiony przy schodach.

Jeśli zależy nam, aby po wylądowaniu odebrać wózek przy schodach do samolotu, najlepiej zapytać o to w punkcie nadawania bagażu, a następnie potwierdzić z obsługą naziemną w miejscu gdzie zostawiamy wózek (przy schodach do samolotu lub w rękawie).

Z doświadczenia wiemy, że czasem nawet kilkukrotne upewnianie się niczego nie gwarantuje – lotnisko w Marakeszu jest tego przykładem.

9. Czy trzeba złożyć wózek do kontroli bezpieczeństwa?

Jeśli zabieramy wózek do bramek, będzie on poddany kontroli bezpieczeństwa.

W zależności od lotniska:

W obydwu przypadkach trzeba wcześniej wyjąć z wózka wszystko, co nie jest jego integralną częścią. Warto mieć cienką materiałową torbę, do której można szybko zgarnąć wszystkie rzeczy z wózka.

10. Jak zabezpieczyć wózek przed podróżą samolotem?

Nie ma obowiązku pakowania wózka przed oddaniem do samolotu.

Zarówno w przypadku pozostawienia go przy schodach samolotu czy też oddawania w punkcie nadania bagażu, można po prostu oddać złożony wózek.

>> Oddawanie przy schodach samolotu/w rękawie

Nigdy nie widzieliśmy, aby ktokolwiek pakował wózek, gdy zostawia go przy schodach do samolotu.

Nie oznacza to, że nie można tego zrobić. Wymaga to jedynie trochę logistyki, bo wózek oddaje się wtedy tuż przed wejściem na schody do samolotu. Jeśli pada lub wieje pakowanie wózka w takich warunkach może być uciążliwe.

Można spakować wózek jeszcze na lotnisku, np. czekając na przejście przez bramki, ale wtedy trzeba go zanieść do schodów samolotu.

>> Oddawanie wózka w punkcie nadawania bagażu

Wózek oddawany w punkcie nadawania bagażu jest teoretycznie bardziej narażony na zarysowania lub otarcia. W tym przypadku zdecydowanie polecamy spakować wózek.

Leave a Comment

Używamy ciasteczek. Zgadzam się