Atrakcje turystyczne w Londynie

autor: Monia

data: 2014-06-08T23:26:14.000Z

Dziś krótki przewodnik po najpopularniejszych atrakcjach Londynu. Zobacz co zwiedzać w Londynie, jakie są najpopularniejsze miejsca i gdzie warto pójść podczas krótkiego pobytu.

1. Big Ben

Big Ben Londyn

The Great Bell (Wielki Dzwon), zwany potocznie Big Benem, znajduje się w Wieży Elżbiety (The Elizabeth Tower) w budynku Parlamentu i jest chyba najbardziej rozpoznawalną atrakcją Londynu.

Zwiedzanie:Wieża nie jest udostępniona do zwiedzania zagranicznym turystom, pozostaje podziwianie z zewnątrz, z okolicznych ulic i mostu.

Najbliższa stacja metra:Westminster (Linie szara - Jubilee, zielona - District, żółta - Circle)

Więcej informacji:www.parliament.uk

2. London Eye

London Eye Londyn

Nazywane często Diabelskim Młynem, the London Eye jest jednym z największych na świecie i największym w Europie. Przejażdżka trwa 30 minut. Z małymi wyjątkami czynne cały rok, od 10: 00 do ok. 21:00.

Wstęp:Bilet można kupić na miejscu (możliwe długie kolejki) lub on-line (odrobinę taniej). Cena biletu od £26,55.

Najbliższe stacja metra:Waterloo, Embankment, Charing Cross, Westminster (Linie: szara - Jubilee, zielona - District, żółta - Circle)

Więcej informacji:www.londoneye.com

3. Houses of Parliament

Houses of Parliment Londyn

Właściwa nazwa budynku to Palace of Westminster, ale z racji tego, że swoją siedzibę ma tam brytyjski Parlament, to właśnie tak często się go nazywa. Dla ułatwienia wiele osób używa też nazwy Westminster.

Wstęp:Wycieczki z przewodnikiem tylko w soboty, w lipcu i sierpniu także w ciągu tygodnia. Bilety można kupować na miejscu w dniu zwiedzania. Cena biletu: £25

Najbliższa stacja metra:Westminster (Linie: szara - Jubilee, zielona - District, żółta - Circle)

Więcej informacji:www.parliament.uk

4. Westminster Abbey

Miejsce koronacji i pochówku brytyjskich władców, znane też z charakterystycznego wyglądu. Znajduje się tuż obok Parlamentu.

Wstęp:udostępnione do zwiedzania od poniedziałku do soboty. W niedzielę i święta możliwe uczestniczenie w mszy. Cena biletu: £18

Najbliższe stacja metra:St James's Park (linie: zielona - District i żółta - Circle), Westminster (linie szara - Jubilee, zielona - District, żółta - Circle).

Więcej informacji:www.westminster-abbey.org

5. Buckingham Palace

Londyńska siedziba królowej, odwiedzana głównie w celu zobaczenia zmiany warty.

Zwiedzanie:Wycieczki z przewodnikiem dostępne przez cały rok. Cena biletu: £34,50. Zmiana warty do obejrzenia bezpłatnie, od kwietnia do końca lipca o godzinie 11: 45, czas trwania ok 45 minut.

Najbliższe stacja metra:Victoria (linie: błękitna - Victoria, zielona – District, żółta – Circle), Green Park (linie: niebieska – Piccadilly, błękitna – Victoria, szara – Jubilee) i Hyde Park Corner (linia niebieska – Piccadilly)

Więcej informacji:www.royalcollection.org.uk

6. Trafalgar Square

Trafalgar Square Londyn

Najbardziej znany plac w Londynie. Odbywają się na nim przeróżne wydarzenia mniej lub bardziej kulturalne. Przy Trafalgar Square mieści się budynek National Gallery, jest też kolumna Nelsona, fontanna i kamienne lwy. W zimie pojawia się choinka.

Zwiedzanie:darmowe.

Najbliższa stacja metra:Charing Cross (linie czarna – Northern i brązowa - Bakerloo).

7. Tower Bridge

Tower Bridge Londyn

Uwaga, nie mylić z London Bridge. Doskonale znany wielu osobom ze zdjęć most to właśnie Tower Bridge. Oglądanie mostu można połączyć z wizytą w Tower, czyli twierdzy.

Najbliższa stacja metra:Tower Hill (DLR i linie zielona - District i żółta – Circle)

Zwiedzanie:Most jest w użyciu, udostępniony dla pieszych, za przejście nie są pobierane opłaty. Można także wejść do środka, cena biletu: £8.

Więcej informacji:www.towerbridge.org.uk

8. Tower of London

Tower of London Londyn

Zamek, który wielokrotnie w historii pełnił rolę twierdzy. Znany jako miejsce tortur, dziś chętnie odwiedzany między innymi ze względu na wystawę klejnotów królewskich.

Najbliższa stacja metra:Tower Hill (DLR i linie zielona - District i żółta – Circle)

Wstęp:czynne codziennie, bilety można kupić na miejscu lub online, cena: £22

Więcej informacji:www.hrp.org.uk

9. St. Paul’s Cathedral

Katedra St. Paul’s Londyn

Katedra Świętego Pawła, jest chyba bardziej rozpoznawalna niż opactwo Westminster. Oprócz mszy odbywają się tu także koncerty muzyki klasycznej i inne uroczystości.

Zwiedzanie:Katedra udostępniona jest do zwiedzania od poniedziałku do soboty w godzinach 8:30 – 16:00. Cena biletu: £16,5.

Najbliższa stacja metra:St. Paul’s (czerwona linia – Central)

Strona:www.stpauls.co.uk

10. British Museum

British Museum Londyn

Ogromna kolekcja wszystkiego. Od egipskich mumii przez greckie kolumny po azjatyckie rzeźby. Wiele ciekawych wystaw tematycznych, np. o Wikingach, kolumbijskim El Dorado czy chińskiej ceramice.

Wstęp:bezpłatny z wyjątkiem wystaw specjalnych.

Najbliższa stacja metra:Holborn (linie: czerwona – Central i niebieska – Piccadilly)

Strona:www.britishmuseum.org

11. Natural History Museum

Natural History Museum Londyn

Znane głównie z dinozaurów, ale inne ekspozycje też są ciekawe, np. o wulkanach i trzęsieniach ziemi czy minerałach.

Wstęp:bezpłatny z wyjątkiem wystaw specjalnych.

Najbliższa stacja metra:South Kensington (linie niebieska – Piccadilly, zielona –District i żółta – Circle)

Strona:www.nhm.ac.uk

12. Science Museum

Science Museum Londyn

Ciekawe dla osób interesujących się szeroko pojętą inżynierią, często łączone z wizytą w Natural History Museum, przez co chyba nieco niedoceniane.

Wstęp:bezpłatny z wyjątkiem wystaw specjalnych.

Najbliższa stacja metra:(linie niebieska – Piccadilly, zielona – District i żółta – Circle)

Strona:www.sciencemuseum.org.uk

13. National Gallery

National Gallery Londyn

Galeria Narodowa z siedzibą przy Trafalgar Square, z przebogatą kolekcją obrazów. Jeśli ktoś nie jest wielkim fanem malarstwa polecamy zajrzeć przynajmniej do Słoneczników van Gogha i przy okazji rozejrzeć się po korytarzach. Budynek ma przepiękne wnętrze, niestety jest całkowity zakaz robienia zdjęć, więc musicie uwierzyć nam na słowo.

Wstęp:bezpłatny z wyjątkiem wystaw specjalnych.

Najbliższa stacja metra:Charing Cross (linie czarna – Northern i brązowa - Bakerloo).

Strona:www.nationalgallery.org.uk

14. Tate Modern

Tate Modern Londyn

Galeria sztuki współczesnej, powiedziałabym nawet bardzo współczesnej. Jeśli do kogoś nie przemawia sztuka bardzo współczesna to polecamy widok z balkonu na Katedrę Świętego Pawła lub kawę w kawiarni na siódmym piętrze, z równie pięknym widokiem.

Wstęp:bezpłatny z wyjątkiem wystawy specjalnych.

Najbliższe stacja metra:Southwark (linia Jubilee - szara), Blackfriars (linie zielona - District i żółta - Circle) oraz St Paul’s (linia Central - czerwona)

Więcej na:www.tate.org.uk

15. Madame Tussauds

Muzeum figur woskowych - chyba jedyne miejsce, w którym można spotkać tyle sław na raz...

Wstęp:£30

Najbliższa stacja metra:Baker Street (linie: żółta – Circle, różowa – Hammersmith & City, fioletowa – Metropolitan, szara – Jubilee, brązowa – Bakerloo)

Więcej na:www.madametussauds.com

16. Greenwich

Greenwich Londyn

Znane z południka zero, ma także kilka innych atrakcji, statek Cutty Sark, którym w XX wieku przypływała herbata z Indii do Wielkiej Brytanii.

Dojazd:DLR na stację Cutty Sark.

17. Covent Garden

Covent Garden Londyn

Kawiarnie, restauracje, sklepiki i uliczne stragany z pamiątkami, to wszystko tam jest. A przede wszystkim Royal Opera House ma tam swoją siedzibę. Tłoczno i gwarno, ale przyjemnie.

Najbliższa stacja metra:Covent Garden (niebieska linia - Piccadilly) i Leicester Square (linie niebieska – Piccadilly i czarna – Northern).

18. Notting Hill

Notting Hill Londyn

Tak, tak, to tu kręcono film Notting Hill z Julią Roberts i Hugh Grantem i to tu jest ta znana księgarnia (obecnie pod nazwą Notting Hill Bookstore). W każdą sobotę, jak również przy innych świątecznych okazjach odbywa się tutaj pchli targ na ulicy Portobello. Polecamy jednak uciec przed tłumem turystów i pobłądzić trochę po bocznych alejkach, wśród rezydencji za kilkanaście milionów funtów za jedno piętro.

Najbliższa stacja metra:Notting Hill Gate (czerwona linia metra - Central)

19. Camden

Camden Londyn

Ulica znana z przeróżnych cudactw i dziwactw, jak na przykład wystające z budynku ogromne krzesło tudzież obuwie…Polecamy łowcom zabawnych fotek i fanom badziewia z pchlich targów. A na deser uliczne jedzenie, w tym także polskie pierogi i kiełbasa. Zdecydowanie warto.

Najbliższa stacja metra:Camden Town (czarna linia metra - Northern)

20. Chinatown

Chińska dzielnica, a raczej kilka uliczek wokół Gerrard Street. Bardzo warto wybrać się na obiad. Smakuje naprawdę prawie jak w Chinach.

Najbliższa stacja metra:Leicester Square (linie niebieska - Piccadilly i czarna – Northern)

21. Brick Lane i Shoreditch

22. Little Venice

23. Parliament Hill

24. Oxford Street

25. The Shard

26. Sky Garden

27. Picadilly Circus

28. Harrods

29. St Katharine Docks