Rowery do wypożyczenia

autor: Monia

data: 2014-03-24T13:12:20.000Z

Co to jest: niebieskie, miga i czai się za każdym rogiem? Rowery do wypożyczenia w Londynie oczywiście.

Gdzie można wypożyczyć rower?

W Londynie jest obecnie ponad 700 stacji dokujących, czyli stacji z których każdy, miejscowy lub turysta, można wypożyczyć rower. Do dyspozycji jest ponad 10 tysięcy rowerów. Stacje oddalone są od siebie od 300 do 500 metrów i pokrywają cały centralny Londyn.

Mapę z zaznaczonymi stacjami dokującymi możecie pobrać tutaj: http://www.tfl.gov.uk/

Ile to kosztuje

Na koszt składają się dwie opłaty: 1. koszt dostępu + 2. koszt użytkowania.

1. Koszt dostępu to jednorazowa, obowiązkowa opłata. Tutaj mamy 3 opcje do wyboru: doba, tydzień i rok.

czas dostępu opłata za jeden rower
24 godziny £2
7 dni £10
rok £90

2. Koszt użytkowania to opłata za jednorazową przejażdżkę, czyli od czasu wyjęcia roweru ze stacji dokującej do czasu odstawienia roweru z powrotem.

czas użytkowania opłata za jeden rower
poniżej 30 minut za darmo
poniżej 1 godziny £1
poniżej 1 godziny 30 minut £4
poniżej 2 godzin £6
poniżej 2 godzin 30 minut £10
poniżej 3 godzin £15
poniżej 6 godzin £35
do 24 godzin £50

Wszystkie przejażdżki poniżej 30 minut są za darmo. Oznacza to, że możemy wykupić dostęp na 24 godziny za 2 funty a następnie korzystać z roweru wielokrotnie w ciągu dnia, nie płacąc już dodatkowo za przejażdżki, pod warunkiem, że będziemy odstawić rower do stacji dokującej przed upływem 30 minut. Możemy nawet odstawić nasz rower i od razu wziąć następny (trzeba zaczekać 5 minut).

Jak wypożyczyć rower

1. Do wypożyczenia roweru potrzebna jest karta debetowa lub kredytowa, nie musi to być karta z banku w UK.

2. Nie ma możliwości płacenia gotówką.

3. Nie ma możliwości rezerwowania/płacenia za rower przez internet, wszystko załatwia się na stacji dokującej.

4. Przy każdej stacji dokującej jest panel, na którym wybieramy interesującą nas opcję i płacimy za koszt dostępu i czas użytkowania.

5. Jeśli korzystamy z usługi po raz pierwszy musimy zrobić dwie transakcje. Najpierw kupujemy dostęp, a następnie płacimy za czas korzystania.

6. Gdy zapłacimy za czas korzystania, automat wydrukuje nam paragon, na którym jest kod. Ten kod trzeba wklepać przy wybranym przez nas rowerze.

7. Uwaga: Paragon z kodem drukuje się dopiero gdy płacimy za czas korzystania. Przy pierwszej transakcji – gdy płacimy za dostęp – nie dostajemy paragonu z kodem.

8. Czas korzystania liczy się od momentu wydrukowania paragon, a nie nie od momentu wzięcia roweru ze stacji. Warto wcześniej obejrzeć rowery, żeby potem nie tracić czasu na sprawdzanie ich stanu.

9. Żeby wyjąć rower ze stacji trzeba wklepać kod i pociągnąć mocno rower. Żeby go oddać, wystarczy go wepchać do stacji. Uwaga, przy każdym miejscu na rower jest światełko, jeśli świeci się na czerwono, to znaczy, że źle włożyliśmy rower i nalicza się czas korzystania. Trzeba upewnić się, ze światełko zmieniło się na zielone.

10. Jeśli w stacji dokującej wszystkie stojaki są zajęte i nie możemy odstawić roweru,trzeba podejść do panelu i na ekranie wybrać “No docking point free”, wtedy dostaniemy dodatkowe 15 minut za darmo. Na terminal możemy od razu sprawdzić gdzie jest najbliższa stacja dokująca z wolnymi miejscami na rower.