Podatki, ubezpieczenia, emerytura i inne takie

autor: Monika

data: 2015-03-19T01:23:20.000Z

Dziś, na 50 dni przed wyborami parlamentarnymi, brytyjski parlament przyjął budżet na 2015 rok. Z tej okazji zebrałam kilka liczb, które mogą się przydać przy podejmowaniu decyzji o emigracji.

Minimalna płaca (Minimum Wage) wzrośnie w październiku do £6.70 za godzinę (aktualnie £6.50).

Kwota zwolniona od podatku (Personal Tax-Free Allowance) to aktualnie £10,000 rocznie. Od kwietnia będzie to £10,600.

W Wielkiej Brytanii obowiązują trzy progi podatkowe (Tax Rates):

Oznacza to, że podatek obowiązuje dopiero po przekroczeniu kwoty wolnej od podatku, zaś kolejne progi są naliczane od nadwyżki.

Ubezpieczenie społeczne, czyli to z czego będzie potem naliczona nam emerytura (National Insurance) zależy od wysokości tygodniowej pensji:

W Wielkiej Brytanii nie ma ustalonej granicy wieku emerytalnego (Retirement age). Oznacza to, że nie ma obowiązku zaprzestania pracy zawodowej po przekroczeniu określonego wieku.

Nie należy tego mylić z wiekiem przejścia na emeryturę państwową (State Pension Age), czyli wiekiem, w którym państwo zacznie nam wypłacać emeryturę. Jest to około 68 roku życia.

Aby „załapać” się na brytyjską emeryturę, trzeba nazbierać 10 lat pracy w tym kraju. Według aktualnych wyliczeń będzie się wtedy należało co najmniej £148 tygodniowo.

Poza tym dzisiejsze media donoszą, że bezrobocie w UK za ostatnie trzy miesiące wyniosło 5,7%. To oznacza, że w UK 1,86 miliona osób szuka pracy i jest to jeden z niższych wskaźników od wielu lat. Zweryfikowano przewidywania co do wzrostu gospodarczego na 2015 rok, aktualnie zanosi się na 2,5%. Inflacja wynosi 0,3%, stopy procentowe 0,5%.

Ktoś wspominał o kryzysie?